Częste błędy popełniane przy konteneryzacji

Częste błędy popełniane przy konteneryzacji

28 czerwca 2019 0 przez admin

Kontenery to jednostki ładunkowe, które powszechnie wykorzystuje się w transporcie drogowym, morskim oraz lotniczym. Według szacunków każdego roku blisko 20 milionów kontenerów używanych jest do wykonania blisko 200 mln przewozów różnego rodzaju ładunków – od sypkich materiałów, przez żywność, kończąc na ciężkich maszynach. Powodzenie przewozu w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób ładunek został umieszczony w kontenerze.

Unieruchomienie ładunku

Jedną z najistotniejszych kwestii przy ładowaniu kontenerów, jest upewnienie się, że towar nie będzie w stanie przesuwać wewnątrz jednostki podczas transportu. Sztauowanie, bo o tym w tym momencie mowa, to zabieg unieruchomienia ładunku za pomocą różnych środków – lin, pasów, siatek, bloków etc. Dlaczego prawidłowe sztauowanie ładunku jest tak istotne?

– „W czasie transportu ładunek narażony jest na ciągłe przeciążenia” – mówi przedstawiciel firmy Jaremar – Najprostszym przykładem jest tu siła odśrodkowa powstająca podczas skręcania pojazdu samochodowego. Po jej wpływem ładunek w kontenerze może się w niekontrolowany sposób przemieszczać, zmieniając tym samym rozkład masy pojazdu.  Przy gwałtowniejszych manewrach takie przesunięcie może prowadzić nie tylko do uszkodzenia ładunku, ale również stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Dlatego brak odpowiedniego sztauowania to jeden z najpoważniejszych błędów, jaki można popełnić przy ładowaniu kontenera. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których ładunek – np. pojedyncza maszyna nie wypełnia całej dostępnej przestrzeni.

Rozkład masy

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas ładowania kontenera to jest dobrze rozmieszczenia masy ładunku. Tutaj również można dopuścić się kilku błędów, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo ładunku oraz samego kontenera. Przede wszystkim środek ciężkości przewożonego towaru powinien – w przypadku kontenerów przewożonych drogą lądową – znajdować się w pobliżu osi pojazdu oraz jak najbliższej środka ciężkości samego pojazdu. Zaniedbania w tej kwestii mogą spowodować nadmierne obciążenie konstrukcji pojazdu, a także wpływać na trakcję.

Dobór kontenera

Kontenery dostępne są w różnych rodzajach – każdy z nich przeznaczony jest do przewożenia towarów o specyficznej charakterystyce i wymogach. Przykładowo kontenery wentylowane przeznaczone są do transportu towarów wrażliwych na wilgoć, zaś izotermiczne do towarów, które powinny być przechowywane w określonej, stałej temperaturze. Niedopuszczalnym błędem jest zatem przewożenie towarów w kontenerach, które nie są do nich przystosowane. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia ładunku i tym samym wiąże się ze stratami finansowymi.