Drugie życie złomu

Drugie życie złomu

17 lutego 2020 0 przez admin

Ile razy zdarza się, że  choćby przeszukując rzeczy po jakiejś osobie, można znaleźć różne stare rzeczy wykonane z metali. Mogą one nie mieć żadnej wartości artystycznej, czy sentymentalnej dla osób, które sprzątają dany dom. Co więc z nimi zrobić? Jeżeli nie ma chętnych do przygarnięcia tego typu ozdób, nie warto ich wrzucać do kontenera na śmieci, gdzie znajdą się wszelakiego rodzaju inne odpady.

Mało kto pamięta w takich chwilach, że tzw. metale kolorowe (m.in. aluminium, ołów, miedź i jej stopy, w tym mosiądz) mają wartość jako materiał, któremu można podarować drugie życie, a przy okazji nie zanieczyszczać otoczenia i jeszcze na tym zarobić.

Kolejny przystanek: skup

Jeżeli już zostało ustalone, że konkretny przedmiot wykonany z jakiegoś metalu nie ma w swojej aktualnej postaci żadnej wartości, a coś trzeba z nimi zrobić, można pomyśleć o ich recyklingu. Pierwszym etapem nowego życia takich rzeczy będzie skup metali. Tu oddawane odpady zostają odpowiednio wycenione (waga, rodzaj metalu), a ten, kto je przyniósł otrzyma stosowną zapłatę.  Stąd surowce zostaną przekazane w odpowiednie ręce.

Czego jeszcze nie warto wyrzucać od tak?

Dlaczego są firmy, które skupują stare i nawet uszkodzone sprzęty typu: części komputerowe i całe laptopy, smartfony, tablety itp? Bo i do ich produkcji wykorzystuje się metale kolorowe, wprawdzie w małej ilości, ale jednak. Jeżeli na wysypisko trafiłoby kilkadziesiąt starych telefonów, to tak jakby np. wyrzucić ot tak choćby 1 gram złota. a to nie wszystko. Z telefonów można odzyskiwać jeszcze choćby miedź, żelazo, srebro i kobalt.

To, co z pozoru stało się nieprzyjaznym złomem, bo przestało działać i wygląda już niespecjalnie, może przydać się do stworzenia czegoś zupełnie nowego, zamiast wylądować w miejscu, gdzie przetrwa wieki lub całe tysiąclecia w jakiejś bezwartościowej formie.

Można więc śmiało powiedzieć, że nawet zwykły złom zdarza nam się zmarnotrawić i – niestety – w wielu miejscach i sytuacjach wciąż zbyt łatwo to ludziom przychodzi. W czasach, kiedy mówi się coraz głośniej i recyklingu i surowcach wtórnych, łatwo przychylnym okiem spojrzeć i na niedziałający już leciwy telefon, czy pozostałości po pierwszym komputerze.

Scrap – najlepszy skup metali kolorowych w Warszawie.