O czym pisać do gazetki szkolnej

O czym pisać do gazetki szkolnej

16 lutego 2019 0 przez admin

Otrzymujesz funkcję redaktora naczelnego szkolnej gazetki i przed Tobą mega zadanie. Wydaje Ci się, że napisanie do niej artykułu to kwestia kilku godzin, szóstka z gwiazdkami z języka polskiego przecież do czegoś zobowiązuje.

Kim jest redaktor naczelny

Jakkolwiek nie patrząc jest też człowiekiem i musi zdecydować co powinno się znaleźć w gazecie. Druga sprawa ,to taka aby trafnie określić, co chętnie przeczytają inni uczniowie. Zastanówmy się co jest obecnie na topie i w tym kierunku postarajmy się redagować całość. Oczywiście musi to dotyczyć różnych dziedzin.

Zastanów się, co kto lubi czytać

Grzeczna postawa i pierwsza ławka nie świadczą wcale o tym, że trafisz w temat jeśli chodzi o gazetkę. Już dziś zacznij podglądać ludzi. Musisz z posłusznej kujonki zmienić się w tygrysicę ze sporym pazurem. Nie stanie się to od razu, ale jak chcesz mieć wzięcie w gazetce, to działaj. Oto kilka sposobów:

  • podglądaj co kto na lekcjach robi (w jakie gry gra)
  • zrób quiz dla klasy (totalnie odjechany)
  • zapisuj teksty nauczycieli (sama do dzisiaj mam zeszyt z hasełkami „babki z niemca”)

Blogi i gry na topie

Obecnie wiele osób prowadzi blogi, czasem nawet dwa, często są to też kanały na YouTube czy w innych mediach. Warto dla nich zrobić osobną rubrykę i umieszczać informacje o ciekawych materiałach z ich strony. Dla graczy przydadzą się informacje dotyczące nowości premierowych, relacje z rozgrywek i tym podobne.

Kącik seo dla medialnych

Pozostając przy blogerach, to jeśli jest ich kilku, warto zrobić dla nich kącik z poradami na temat pozycjonowania i innych usług SEO. Dużo informacji na ten temat znajdziesz na oficjalnym blogu Google. Tam są dane o wprowadzanych skryptach czy wytycznych dotyczących stron internetowych. Poproś też szkolnych blogerów o napisanie artykułów do gazetki. To będzie jedna strona mniej.

Czytelność, a misja

Nie bez znaczenia jest to co publikujesz. Oprócz tego, że musisz ściągnąć zainteresowanie na gazetkę, to jeszcze pasuje przemycić w niej wartość dodatnią. Streszczenie lektury niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem, ale warto się temu bliżej przyjrzeć. Możesz poszukać ciekawych książek, których dynamiczny opis umieszczony w artykule zachęci do sięgnięcia po nią, nie tylko tych czytających regularnie. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz na blogach o książkach, jak chociażby na CzytamWszędzie.

Gazetka czy blog?

pisanie na komputerze

Źródło: pixabay.com

No i teraz kwestia sporna. Pójść z duchem czasu i założyć bloga czy zostać przy papierze i atramencie? Patrząc na to, że każdy ma smartfona, blog ma większe szanse, że będzie częściej przeglądany. Poza tym możesz w aktualnościach na bieżąco umieszczać informacje o nieobecnościach nauczycieli, planowanych akcjach charytatywnych, wycieczkach, imprezach. Łatwiej na nim kooperować i nie będziecie tracić pieniędzy na drukowanie. Serwer i domena kosztują o wiele mniej. A na poczytnym blogu też możecie zarobić pieniądze.

Prowadzenie bloga to zajęcie, które pozwoli nie tylko nabrać wprawy w redagowaniu artykułów, pisaniu ogłoszeń, ale też przygotuje Cię do zawodu. Bezpieczniej będzie jeśli weźmiesz sobie kilka osób do pomocy, które znają się na rzeczy. Pomogą Ci nie tylko rozkręcić całość, postawić stronę, ale też zastąpią w razie nieobecności. Jednak współpracowników musisz dobierać rozsądnie. W tym zajęciu liczą się umiejętności, a nie znajomości.