Wyskakujące reklamy – zbędna czy potrzebna rzecz?

Wyskakujące reklamy – zbędna czy potrzebna rzecz?

18 kwietnia 2019 0 By admin

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie zirytował się i nie narzekał na wyskakującą nagle reklamę podczas przeglądania jakiejś strony w telefonie. Reklamy z uciekającym lub wtapiającym się w tło krzyżykiem do wyłączenia okienka potrafią naprawdę napsuć krwi i doprowadzić do szewskiej pasji. Wielokrotnie zadajemy sobie pytanie: po co to komu? No właśnie. Okazuje się, że wyskakujące reklamy są potrzebne. To dzięki nim możemy oglądać różne treści zupełnie za darmo. Można jednak zminimalizować ich ilość lub zablokować je całkowicie.

Czy wyskakujące reklamy mogą być groźne?

Choć trudno w to uwierzyć, wyskakujące reklamy mają swoje zalety. Są nam one dość mocno narzucane i czasem trudno je wyłączyć, ale nie dzieje się to bez przyczyny. Nie jest trudno zainstalować oprogramowanie, które pozwoli nam zablokować pojawiające się znikąd okienka. I warto skorzystać z takiego rozwiązania – mimo, iż dzięki wyskakującym reklamom mamy bezpłatny i nielimitowany dostęp do wielu treści.

Wyskakujące reklamy, jak wszystko, mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o to pierwsze, to przede wszystkim irytujący jest… sam fakt ich istnienia. Pojawiają się nieoczekiwanie, bywają hałaśliwe i często trudno się ich pozbyć. Na dodatek coraz prężniej pracują cyberprzestępcy, którzy wykorzystują takie reklamy do umieszczania w nich wirusów. Czasem nie trzeba nawet klikać w odnośnik – wystarczy samo jej wyświetlenie się, by nasze urządzenie zostało zainfekowane.

Co da nam zablokowanie reklam?

Poza tym, że blokada wyskakujących reklam pozwoli zaoszczędzić nam sporo nerwów i zmartwień, to sprawi również, że strony staną się bardziej czytelne. Nie będziemy się już borykać z problemem pojawiających się co kilka centymetrów kolorowych reklam, które odwracają uwagę od właściwej treści.

Kolejną niekwestionowaną i sporą zaletą jest fakt, iż na pewno zwiększy się szybkość ładowania się stron. Internetowe reklamy pobierają mnóstwo danych. To właśnie z ich powodu strony ładują się powoli, a czasem nie są w stanie wgrać się do końca. Dzięki blokadzie reklam ten problem nie będzie nas już więcej nękał.

Czy każda blokada pomoże?

Z blokadami bywa jednak różnie. Niektórzy producenci nie blokują każdego typu reklam, co jest spowodowane stosownymi umowami z konkretnymi podmiotami. Warto zapoznać się więc z regulaminem i zakresem oprogramowania, na które chcemy się zdecydować, by nie okazało się, że wybraliśmy program, który nie blokuje większości denerwujących nas treści.

W przypadku smartfonów nie każda aplikacja pozwoli unieszkodliwić wyskakujące reklamy. Niektóre będą je tylko skutecznie maskować, lecz mimo to mogą one pobierać dane z naszego telefonu. Dbając o bezpieczeństwo, powinniśmy zawsze zastanowić się dwa razy, zanim zdecydujemy się na instalację jakiejkolwiek aplikacji – zwłaszcza takiej, której pochodzenia nie jesteśmy pewni.