5 sposobów na przyspieszenie płatność za fakturę

5 sposobów na przyspieszenie płatność za fakturę

23 czerwca 2018 0 przez admin

Istotą a jednocześnie motorem napędowym gospodarki jest wymiana handlowa. Świadczenie usług, sprzedaż towarów i egzekwowanie należności są bazowymi etapami w życiu przedsiębiorstwa. Lecz najbardziej istotnym czynnikiem jest płynność finansowa, która bezpośrednio wpływa na kondycję firmy, a następnie na szybkość jej rozwoju. Jednym z elementów poprawiających obrót gotówką są transakcje ze sprawdzonymi kontrahentami, ale czy zawsze można liczyć na taką wygodę? Poszerzając biznesowe horyzonty, warto wprowadzić taktowne detale, które przyspieszą spłatę zobowiązań bez ponoszenia dużych kosztów.

1. Po pierwsze kreatywność, czyli e-faktura

Argumentów za zmianą tradycyjnego sposobu fakturowania na system elektroniczny jest cała gama. Barierą może być jedynie przekonanie archaicznych przedsiębiorców, którzy boją się współczesnych technologii. Dla nich prawdziwy dokument, to papier. Widząc jednak, jak wiele korzyści przynosi e-faktura, nie warto się zastanawiać. Poza oszczędnością artykułów biurowych czy przestrzeni na archiwizację, najważniejsza jest oszczędność czasu, zarówno swojego jak i kontrahenta. Ręczne „napisanie” faktury wymaga sporo poświęcenia, kilkukrotnego sprawdzenia danych oraz poprawności rachunków. Mając do dyspozycji nowoczesne oprogramowanie do fakturowania, można automatycznie pobrać dane nabywcy i w kilka sekund wystawić dowolny dokument sprzedażowy. Czemu więc nie skorzystać z oferowanych możliwości?

2. Nietradycyjna wysyłka – transmisja elektroniczna

Maile

W finalizowaniu transakcji niewątpliwie najważniejsza jest faktura, a raczej jej obecność u kontrahenta, by jak najszybciej mógł ją opłacić. Wśród aktualnie znanych form przekazywania dokumentów, najszybszą jest wysyłka przez Internet. Wykorzystanie adresu poczty elektronicznej Klienta umożliwia dostarczenie e-mail z załącznikiem, niemal w czasie rzeczywistym. A dodatkowo, uaktywniając opcję potwierdzenia przeczytania wiadomości, mamy pewność, że Klient ją pobrał i otworzył. Natomiast korzystanie z tradycyjnej drogi wysyłki, nie dość że trwa kilka dni, to może wiązać się z zagubieniem przesyłki. Wybór okazuje się być więc oczywisty.

3. Zastosowanie najnowszych rozwiązań – kod QR

Smartfon

Quick Response, doskonale znany pod nazwą kod QR, jest graficznym szyfrem alfanumerycznym, dwuwymiarowym, opracowanym w Japonii. Wykorzystywany jest do kodowania różnych informacji. Obecnie przy jego pomocy najczęściej zapisuje się adresy stron internetowych. Choć coraz prężniej rozwija się mobilny dostęp do rachunków bankowych, który uwzględnia zastosowanie tych kodów w systemach płatności. Przedsiębiorcy znacznie chętniej korzystają z aplikacji ułatwiających wykonywanie płatności online za faktury. Dlaczego? Wystarczy zalogować się na telefonie do panelu, zeskanować wydrukowany na dokumencie kod, a następnie zaakceptować przelew zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. Taki „skromny” dwukolorowy kwadracik eliminuje pomyłki w trakcie ręcznego wpisywania numeru kota bankowego i pozostałych danych do przelewu. Kontrahenci bez wątpienia docenią drobny, ale jak pomocny znaczek na fakturze. Obecnie kilka programów do fakturowania oferuje możliwość umieszczenia kodu QR na wydruku dokumentów, między innymi aplikacja FakturaLight. Postawmy zatem na nowoczesność.

4. Zachęta – rabat za natychmiastową spłatę należności

Ustanowienie procentowego lub kwotowego rabatu za natychmiastową wpłatę, może zachęcić kupującego. Takie oczywiste rozwiązanie przynosi jednak korzyści obydwu stronom. Nabywca otrzymuje ten sam towar z niższą cenę, natomiast przedsiębiorca niemal od razu może dysponować otrzymanymi środkami. Co należy zrobić? Wystarczy informację o skoncie zamieścić w uwagach na fakturze, a kiedy przelew zostanie zaksięgowany na kocie sprzedającego, „poprawić” fakturę, czyli sporządzić fakturę korygującą. Należy przy tym pamiętać, że samo wystawienie takiego dokumentu nie pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania i podatku należnego. Zgodnie z ustawą o VAT konieczne jest otrzymanie od nabywcy potwierdzenia jej odbioru i wówczas faktura uwzględniająca rabat może być zaksięgowana. Kiedy sprzedawca udziela temu samemu nabywcy rabatów do kilku faktur, nie musi wystawiać korekt do każdej z nich z osobna. Ma możliwość sporządzania jednej zbiorczej faktury korygującej, na której wskazuje okres rabatowy. Jeśli więc zależy nam na szybkim przelewie, warto zachęcić Klienta korzystnym rabatem.

5. Uwolnienie się od problemu – sprzedaż faktury

Pieniądze w rękach

Kiedy przedsiębiorca musi zacisnąć przysłowiowego pasa i nie może czekać, aż kontrahent ureguluje należności, musi sięgnąć do radykalnych rozwiązań. Jedną z oferowanych przez rynek recept jest sprzedaż faktur przed terminem wymagalności. Na podjęcie takiej decyzji wpływają różne czynniki, na przykład chęć skorzystania z aktualnej promocji na zakup niezbędnych narzędzi, zbliżający się termin zobowiązań wobec instytucji państwowych albo zwyczajny brak środków. Funkcjonujące platformy do sprzedaży faktur, kuszą natomiast szybkim zasileniem konta za sporą prowizją, ale z drugiej strony pomagają utrzymać płynność finansową i dają bufor bezpieczeństwa. Pozostaje więc zastanowić się, kiedy opłaca się skorzystać z tego rozwiązania. Może jednak warto zachęcić Klienta do wcześniejszego przelewu?