Lokata 3 miesięczna: dla kogo jest najlepsza?

Lokata 3 miesięczna: dla kogo jest najlepsza?

18 lipca 2019 0 przez admin

Artykuł partnera.

Lokata 3 miesięczna to dobry pomysł dla tych osób, które chcą bezpiecznie przechować swoje oszczędności przez krótki okres czasu oraz skutecznie je pomnożyć. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o jej założeniu, zapoznaj się z różnymi ofertami banków. Mogą one różnić się drobnymi, ale bardzo istotnymi szczegółami. Warto więc wybrać najlepszą.

Najlepsza dla lubiących oszczędności

Jeśli należysz do osób, które dbają o stan swoich oszczędności oraz o to, aby zarządzać nimi rozsądnie, wiesz zapewne, że trzymanie ich w domowej skarbonce to zły pomysł. Lepsze rozwiązanie oferuje lokata 3 miesięczna, kierowana do konkretnej grupy odbiorców o specyficznych potrzebach i oczekiwaniach.

Na lokacie tej bezpieczne przechowasz oszczędności, do których nie chcesz tracić dostępu na dłużej i których nie będziesz potrzebować w okresie trwania umowy. Z lokaty tej możesz skorzystać też wtedy, gdy planujesz większy zakup dopiero za kilka miesięcy a do tego czasu chciałbyś, aby Twoje pieniądze wypracowały zysk. Nawet jeśli nie będą to ogromne kwoty, to i tak więcej niż nic!

Lokata 3 miesięczna dla lubiących zyski

Lokata 3 miesięczna cechuje się wysokim oprocentowaniem, wyższym niż lokaty długoterminowe. Szukaj więc ofert o jak największej jego wartości, bo dzięki temu stan Twojego konta poprawi się. Pamiętaj jednak, że oprocentowanie lokaty podawane jest w skali rocznej. Co to oznacza dla Ciebie i Twoich środków?

Otóż oprocentowanie roczne mówi o tym, o ile zwiększyłaby się wartość Twoich oszczędności, gdybyś zdeponował je na okres roku. Lokując środki na 3 miesiące, wypracujesz nimi zysk proporcjonalny do czasu trwania lokaty. Dlatego, aby poznać realny procent o jaki powiększy się Twój kapitał, wartość oprocentowania podzieli przez 12 (miesięcy) i pomnóż przez 3 (czas trwania lokaty).

Dla elastycznych

Lokata 3 miesięczna jest dobrym pomysłem dla tych osób, które chcą na niej zarabiać większe pieniądze. Ponieważ wysokie oprocentowanie oferowane jest zazwyczaj nowym klientom, musisz regularnie śledzić strony internetowe banków. Jeśli dostrzeżesz na nich satysfakcjonującą Cię ofertę wysoko oprocentowanej lokaty, skorzystaj z niej!

W momencie gdy dojdzie do zakończenia jednej umowy, możesz poczekać na nową propozycję banku lub poszukać kolejnych ofert w placówkach konkurencji. W ten sposób sukcesywnie będziesz pomnażać swoje oszczędności i czerpać korzyści z przynoszonego zysku. Pilnuj tylko, aby Twoje lokaty nie okazały się odnawialnymi, ale ze znacznie niższym oprocentowaniem!

Dla dociekliwych

Korzyści, jakie przynosi lokata 3 miesięczna, będą namacalne pod warunkiem, że przed jej założeniem dokładnie zapoznasz się ze wszystkimi regulaminami oraz tabelami opłat i prowizji. Podpisanie umowy lokaty, przed zapoznaniem się z jej warunkami, to poważny błąd. Może bowiem okazać się, że wypracowane odsetki zostaną pochłonięte przez dodatkowo płatne, obowiązkowe usługi.

Może też okazać się, że do otwarcia lokaty niezbędne będzie założenie konta oszczędnościowego z wysoką prowizją za transakcje. Istnieje też ryzyko, że bank będzie oczekiwać od Ciebie założenia płatnej karty kredytowej. Sprawdzaj też, jaki jest górny limit wpłaty na lokacie. Dość często banki ustalają jego niską granicę, przez co nie wpłacisz zbyt wiele i nie wypracujesz wysokiego zysku.

Dla roztropnych

Sprawdź też, jak często kapitalizowane będą odsetki. Im częściej, tym oczywiście lepiej, bowiem do każdego okresu kapitalizacji doliczane będą zyski z okresów poprzednich. Oznacza to, że oprocentowaniem objęta będzie każdorazowo większa pula pieniędzy. Dowiedz się w banku, czy możesz negocjować częstotliwość kapitalizacji odsetek!

Równie ważna jest ilość środków, jakie chcesz zdeponować. Nie oszukujmy się, im więcej bank pozwoli Ci ulokować, tym większe zyski wypracujesz. Jednakże, nawet jeśli Twoje oszczędności nie są wysokie, nie zniechęcaj się. Każda zarobiona (bez większego wysiłku) złotówka jest cenna!