Popularność wyszukiwarek internetowych

Popularność wyszukiwarek internetowych

10 kwietnia 2016 6 przez admin

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego usługa SEO, jaka jest pozycjonowanie skupione jest na Google? Wszystkie agencje SEO, blogi z tego zakresu traktują Google jako wyznacznik głównych trendów. Odpowiedź jest całkiem prosta i znajduje się tym artykule.

Na wykresie 1 widzimy procentowy udział poszczególnych wyszukiwarek ze względu na domeny wśród użytkowników łączących się z obszaru Polski. Jak widzimy zdecydowanie największą popularnością cieszy się strona wyszukiwarki Google. Na kolejnym miejscu znajduje się wyszukiwarka Bing, a za nią Ask.com.

Wykres popularności wyszukiwarek

Wyk. 1. Ranking domen wyszukiwarek, według użytkowników z obszaru Polski w pierwszym kwartale 2014 roku.
Źródło: ranking.pl.

Wykres 2 pokazuje procentowy podział użytkowników poszczególnych wyszukiwarek, biorąc pod uwagę ich silnik. Wiele stron, używa bowiem tej samej wyszukiwarki, tak jak np. Interia.pl, Onet.pl, Gazeta.pl, które kupiły licencje od Google.

ranking_silnikow_wyszukiwarek

Wyk. 2. Ranking silników wyszukiwarek, według użytkowników z obszaru Polski w pierwszym kwartale 2014roku.
Źródło: ranking.pl.

Bardzo szybko możemy zauważyć, że monopolistą na rynku wyszukiwarek jest Google, który posiada ponad 95% użytkowników. Następna jest wyszukiwarka firmy Microsoft, oraz Yahoo.

Warto wiedzieć, że Google jest domyślną wyszukiwarką w wielu najpopularniejszych przeglądarkach, takich jak Google Chrome, czy Mozilla Firefox.

W związku z przedstawioną sytuacją, postanowiłem skupić się na wyszukiwarce Google (rys. 1). Zdecydowana większość wyszukiwarek działa jednak w bardzo podobny sposób, dlatego przedstawione informacje o działaniu wyszukiwarki Google, będą miały też zastosowanie dla innych.

Źródła:

  • Danowski B., Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW, Helion, Gliwice 2012, str. 6.
  • ranking.pl