Startup – jak zacząć swój pierwszy biznes

Startup – jak zacząć swój pierwszy biznes

31 października 2018 0 przez admin

Przygoda z własnym biznesem to dla wielu marzenie, mniej lub bardziej trudne do zrealizowania. Zastanawiacie się, co jest istotne na początku prowadzenia własnej firmy oraz od czego zależy powodzenie. Najlepszą odpowiedź dadzą wam… klienci.

Czy zaczynanie od biznesplanu jest dobrym rozwiązaniem?

Przeglądając porady pisane dla młodych przedsiębiorców można zauważyć, że często przewijają się przez nie takie elementy jak biznesplan, wizerunek marki, własna strona oraz wiele innych równie kapitałochłonnych rzeczy. W efekcie okazuje się, że na „start” musimy mieć kilka –naście, -dziesiąt tysięcy złotych aby móc marzenia zmienić w rzeczywistość.

Gdzie jest klient?

Podczas uzgadniania i udoskonalania wyglądu logo z grafikiem, spędzania godzin nad stroną internetową, budowania sklepu, zapominamy o najważniejszym aspekcie biznesu: zbycie. Wiele typowych startupów traci czas na szukanie i urządzanie wymarzonego biura, ale nie tędy wiedzie droga do sukcesu. Klient powinien nam wyznaczać cel i to pod jego preferencje oraz poszukiwania idealnego produktu lub usługi powinniśmy stworzyć nasz plan prowadzenia biznesu. Od rodzaju produktu, jego udoskonalenia po zmianę towaru na całkiem inny, którego poszukuje nasz odbiorca.

Make something people want

Polski odpowiednik „klient nasz pan” ma w sobie przepis na sukces. Wystarczy zaoferować coś, co zostanie kupione, czego poszukują klienci. Proste, ale jak tego dokonać?

Miejsce do pracy

Wynajmowanie biura i kupowanie sprzętu na sam początek działalności mija się z celem, skąd możemy przewidzieć co będzie nam potrzebne, która lokalizacja w danym mieście będzie dla nas odpowiednia. Czasem może się okazać, że wypadnie nam zmienić lokum ze względu na lepszy kontakt z odbiorcą (zwłaszcza hurtowym), czy nawet miasto. Lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie biura na godziny nie tylko przy zakładaniu, ale też przy przenoszeniu biznesu do innego miasta jak Wrocław czy Poznań, w których na początek może być nam ciężko się rozeznać, gdzie lepiej mieć swoją siedzibę.

Zobacz też ofertę „Biuro na godziny Wrocław” na CitySpace.pl.

Praca 24/7

Zakładając własną działalność trzeba się liczyć z tym, że grono kontrahentów będzie nam dzwonić w najmniej pożądanych porach dnia. Nie ma tu nic do rzeczy, że ustalimy sobie grafik, to jest tylko dla naszej wygody oraz rozplanowania. Jak nie będziemy gotowi do współpracy o każdej porze, to zawsze się znajdzie ktoś na nasze miejsce. Oczywiście takie coś powinno mieć odbicie w cenie, aby opłacało się nam rezygnować z wieczornych seansów w kinie dla dopracowania projektu. Dlatego, tak ważne jest wyrobienie marki. Mogąc pochwalić się odpowiednią jakością usługi/produktu mamy więcej argumentów w prowadzeniu negocjacji.