Trafne inwestowanie – zależy od zasobności portfela?

Trafne inwestowanie – zależy od zasobności portfela?

16 września 2020 0 przez admin

No właśnie… Od czego zależy dobra-celna inwestycja? Czynników na pewno jest wiele i część z nich nie jest łatwo zdefiniować. Wszak nie jest mitem to, że niektórzy mają do inwestowania tak zwanego „nosa” i ci nierzadko potrafią wykorzystać korzystnie nawet małe sumy pieniędzy. Ci również potrafią inwestowaćw myśl powiedzenia: „kto nie ryzykuje, ten nie ma”.

Jednak trudno jest podważyć i taki argument, że zyskowność inwestycji w dużej mierze zależy od zasobności portfela.

A jeśli mamy niewielki zasób gotówki

Zacznijmy jednak od tych, których portfel nie jest za gruby i którzy chcą go pogrubić poprzez odpowiednie inwestowanie. Wiedzmy, że te uwarunkowania mogą być inne w naszym kraju, inne natomiast w pozostałych państwach Europy.

Część z nas te nieduże kwoty lokuje w polskich bankach, czekając nierzadko długie lata na wyraźny zysk. A będzie on niewielki albo żaden, zwłaszcza jeśli idzie o lokaty bankowe. Wiąże się to z niskim oprocentowaniem i ustawiczną inflacją.

Jednak, jeśli już zamierzamy „położyć” swoje pieniądze w banku to warto jest zdobyć trochę dodatkowej wiedzy, zaglądając między innymi do rankingów oprocentowania lub promocji. Znajdziemy takowe rankingi w sieci.

Jeśli nasz portfel jest nieco grubszy

Jeśli nasz portfel jest nieco grubszy, ale nie taki by za gotówkę kupić mieszkanie. Sprowadzający się na przykład do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Aktualnie czas nie jest zbyt pewny i dla utwardzenia gruntu można śmiało zainwestować w złoto. Złoto jest po prostu na fali i zainteresowane są nim mocno nawet rządy części państw. Natomiast posiadając te kilkadziesiąt tysięcy złotych można już pomyśleć o własnym biznesie, wykorzystując jednocześnie możliwości, jakie dają wszelkie programy wspierające, choćby powiatowych urzędów pracy.

Z takim zasobem możemy pomyśleć również o akcjach firm, ale dobrze jest przy tym najpierw skorzystać z pomocy doradców. Możemy też zainwestować w własną wiedzę.

A jeśli mamy więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych

W co inwestujemy, kiedy mamy więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych? W takim wypadku warto jest rozejrzeć się za czymś „namacalnym”, mamy bowiem w Polsce hossę na rynku nieruchomości. Mimo stanu epidemii zakup mieszkań pod wynajem daje dobre perspektywy. Mieszkania kupujemy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Stabilność zapewnia inwestowanie w ziemię, choć czasem zysk pojawia się tu w dłuższej perspektywie.

W co rzadko inwestujemy?

Polacy rzadko inwestują między innymi w dzieła sztuki lub egzemplarze kolekcjonerskie. Nieczęsto inwestujemy w innowacyjność. To jest póki co domena bogatych…