Wszystko, co musisz wiedzieć o hostingu z certyfikatem SSL

Wszystko, co musisz wiedzieć o hostingu z certyfikatem SSL

22 grudnia 2021 0 przez admin

Internet to potężne narzędzie, które może przynieść wiele korzyści. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie brakuje nieuczciwych osób, które wykorzystują różne luki w systemie, dlatego zadbanie o kwestie dotyczące bezpieczeństwa to podstawa. Niestety w Internecie czekają na użytkowników nie tylko miłe niespodzianki, ale też rozmaite zagrożenia. Niektórzy czekają tylko na okazję, aby przejąć cudze dane wrażliwe i wykorzystać je do własnych celów. Nierzadko słyszy się o wyczyszczeniu komuś konta bankowego, hakowaniu komputera itd. Nad bezpiecznym przesyłem informacji między stronami internetowymi a jej użytkownikami stoi hosting z SSL, czyli ze specjalnym certyfikatem.

Jakie zalety ma hosting SSL?

Jeśli ktoś chce wykonać działania na danej stronie internetowej, to jego urządzenie będzie musiało wysłać odpowiednie informacje i uzyskać wiadomość zwrotną. W przypadku hostingu z certyfikatem SSL można liczyć na to, że cały proces będzie przebiegać w pełni bezpiecznie dla użytkownika danej witryny internetowej. Ma to kluczowe znaczenie podczas podawania wrażliwych danych osobowych. Dane wpisane w formularzach na stronach www powinny być szyfrowane. Co więcej, musi to nastąpić jeszcze przed ich wysłaniem na serwer właściciela danej witryny internetowej. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z wyciekiem danych i ogromnym ryzykiem przejęcia ich przez osoby trzecie. W przypadku hostingu z SSL cały ruch pomiędzy komputerem a serwerem, na którym znajduje się strona internetowa, jest szyfrowany. Nie trzeba martwić się o to, że niepożądane osoby przechwycą wpisane dane. Staje się to wręcz niemożliwe, bo informacje są zakodowane, więc bezużyteczne ze względu na nieczytelność. Jeśli ktoś chce zadbać o swoje interesy i nie narażać się na niebezpieczeństwa w Internecie, to powinien korzystać wyłącznie ze stron objętych certyfikatem SSL. Bez takiego zabezpieczenia wszystkie działania na danej witrynie będą w pełni widoczne dla osób postronnych.

Kiedy powinno się stosować hosting z certyfikatem SSL?

O stosowaniu połączenia szyfrowanego powinna pamiętać każda firma, nie wiąże się to z wysokimi kosztami. Staje się ona bardziej wartościowa w oczach zarówno robotów Google, jak i użytkowników. Po czym poznać, że połączenie jest szyfrowane? Przy adresie danej witryny internetowej musi znajdować się znaczek w postaci zielonej, zamkniętej kłódki. Wystarczy w nią kliknąć, aby dowiedzieć się więcej na temat podmiotu wystawiającego certyfikat. Można w ten sposób sprawdzić także informacje dotyczące daty utworzenia certyfikatu, jego ważności. Jeśli połączenia będą szyfrowane, to pojawi się informacja o tym, że dana witryna internetowa jest bezpieczna. Firmy, które przeszły proces identyfikacji i uzyskały zielony pasek są uznawane za wiarygodny podmiot, zostały sprawdzone w wielu instytucjach. Oczywiście przekłada się to na prestiż dla witryny. Certyfikat SSL zawsze jest przypisywany do konkretnego adresu strony, która chce się zabezpieczyć. Jeśli hosting ma mieć przyznany SSL, to konieczne jest podanie dedykowanego adresu IP. Bez niego niemożliwe staje się zainstalowanie certyfikatu.