Z jakiego kredytu skorzystać, gdy potrzebujemy dużej sumy?

Z jakiego kredytu skorzystać, gdy potrzebujemy dużej sumy?

25 lipca 2019 0 przez admin

Nagle może się okazać, że potrzebujemy dużej sumy pieniędzy. Stłuczka samochodowa, która powoduje konieczność oddania auta do kasacji, zalanie mieszkania czy świetna okazja wyjazdu na wakacje, to między innymi przyczyny poszukiwania kredytu. Nie zawsze można pożyczyć pieniądze od rodziny, przez co pozostaje tylko kredyt w banku. Gdzie można znaleźć pożyczkę na dużą sumę?

Kredyt czy pożyczka?

Banki mogą udzielać zarówno pożyczek, jak i kredytów. Mimo to najbardziej znanym produktem tego typu jest kredyt gotówkowy. Gdy chcemy jednak pożyczyć jedynie kilka tysięcy złotych, może się okazać, że pożyczka będzie korzystniejsza. Z kolei w kredycie gotówkowym można pożyczyć nawet do 200 tysięcy złotych, w zależności od banku. Dlatego szukając pożyczki na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy, lepiej zwrócić uwagę na kredyt gotówkowy, który pokryje większe wydatki.

Zakup mieszkania lub domu

Pod zakup nieruchomości czy działki budowlanej przeznaczone są kredyty hipoteczne. Jednakże, jeśli działka jest stosunkowo tania, można też pokusić się o zwyczajny kredyt gotówkowy. Nie zawsze jednak będzie się to opłacało. Z reguły kredyty hipoteczne są po prostu niżej oprocentowane, a przez to tańsze. Choć oczywiście warunki uzyskania takich kredytów są inne niż prostej pożyczki gotówkowej. Ponadto na czas spłaty, działka bądź zakupiona nieruchomość, pozostaje własnością banku, a dopiero po całkowitej spłacie własność przenoszona jest na nas.

Odciążenie budżetu

Istnieją też kredyty konsolidacyjne, idealne dla osób, które mają już zobowiązania bankowe, a potrzebują dodatkowych pieniędzy. Konsolidacja to połączenie wielu zobowiązań kredytowych, w jeden nowy kredyt, który podzielony zostaje na niższe raty do spłaty niż suma wszystkich zobowiązań. Bardzo często do kredytu konsolidacyjnego oprócz konsolidacji istniejących zobowiązań oferowana jest pożyczka kolejnych pieniędzy. Taka suma może nam wystarczyć i nie trzeba będzie brać kolejnego kredytu z osobna.

Co sprawdza bank przy dużym kredycie?

Zawsze bank oczekuje przedstawienia ważnego dowodu osobistego i zaświadczenia o dochodach lub innego dokumentu potwierdzającego wysokość zarobków na przykład dokumentów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Każdy bank sprawdza potencjalnego klienta w bazach, są to bankowy rejestr i BIK, czasem też KRD. Dzięki takim danym może on potwierdzić czy dana osoba nie ma zaległości finansowych w spłacie innych zobowiązań, albo nawet czy nie ma długów obecnie lub nie miała ich kilka lat temu. Baza BIK przechowuje dane aż 5 lat, a więc cały ten okres jest sprawdzany. W BIK liczy się też tak zwany scoring, czyli punktacja. Każda osoba, która brała kiedykolwiek kredyt, a nawet pożyczkę pozabankową, jest wpisana do BIK i ma wystawione punkty. Im więcej spłaconych w terminie zobowiązań, tym lepsza ocena konta.

Do tego dochodzi jeszcze zdolność kredytowa. Każdy bank wylicza ją na swój sposób. Przy wysokich zarobkach, ale niskich kosztach życia i braku lub niskich zobowiązaniach finansowych, można liczyć na wysoką kwotę kredytu gotówkowego. W przypadku gdy zdolność jest za niska, można zostać poproszonym o przedstawienie gwarancji, czyli na przykład żyranta.