Arkusze Google – funkcje i sposoby wykorzystania

Arkusze Google – funkcje i sposoby wykorzystania

23 lipca 2020 0 przez admin

Arkusze Google to aplikacja, którą możemy wykorzystać do tworzenia różnych kalkulacji, w postaci wykresów, diagramów, tabeli. Arkusze kalkulacyjne, dzięki którym będziemy mieć porządek w swoich danych, są udostępnione dla każdego z nas zupełnie za darmo. Taki prezent mamy do dyspozycji za sprawą firmy Google. Aby otworzyć Arkusz Google na komputerze, potrzebujemy założyć konto w Google. Za jego pomocą będziemy się logować do tej przeglądarki i swobodnie korzystać ze wszystkich Arkuszy oraz ich dodatków.

Praca z Arkuszami Google to przyjemność

Dzięki dobrze spersonalizowanymi funkcjami arkuszy, praca przy wykresach, diagramach i tabelach będzie przyjemna i satysfakcjonująca. Arkusze google funkcje mają rozbudowane i można mieć np. jeden i ten sam arkusz otwarty na kilku komputerach i każdy użytkownik ma możliwość wprowadzania danych i ich zmieniania. Jest to bardzo wygodna funkcja, gdy nad projektem musi pracować wiele osób.

Wykresy i diagramy jakie mają do dyspozycji arkusze google są kolorowe, dzięki czemu prezentacja danych przybierza atrakcyjną formę. Gdy zależy nam na czasie, z arkuszami google możemy go zaoszczędzić, ponieważ od razu mamy tam wbudowane formuły, przestawne tabele i opcje warunkowego formatowania. Upraszcza to zadania, które mamy do wykonania.

Przygotowane arkusze kalkulacyjne gogle dostępne nawet bez internetu

Aplikację arkuszy google z powodzeniem zainstalujemy na:

  • telefonie,
  • tablecie,
  • smartfonie,
  • laptopie,
  • komputerze.

Ułatwione funkcje arkuszy powodują automatyczne zapisywanie danych w miarę ich wprowadzania, co zwalnia nas z opcji ręcznego zapisywania zmian. Wszelkie poprzednie wersje arkuszy łatwo odtworzymy, wchodząc w historię zmian. Starsze wersje arkuszy są chronologicznie ułożone, według daty, a także informacji dotyczącej tego, który użytkownik wprowadził zmianę.

Arkusze kalkulacyjne dla firm oraz osób prywatnych

Aplikacja arkuszy kalkulacyjnych gogle, w podstawowej formie, przewidziana jest dla osób prywatnych. Natomiast wersja nieco bardziej rozbudowana może być wykorzystywana przez firmy. Zawsze jest dostęp do statystyk, a w panelu przeglądania są zapisane dane od podsumowania faktów po wypełnione wstępnie wykresy.

Dzięki funkcji konwertowania, pliki Excela łatwo przemienimy na format arkuszy google oraz odwrotnie: z arkuszy przemienimy w Excela. Wykorzystując taki dodatek, jak Styles, jeszcze bardziej uatrakcyjnimy arkusz kalkulacyjny poprzez jego wizualną szatę.

Arkusze Google

Źródło: https://pixabay.com/

Jakie dodatki są w arkuszach google dla firm?

Arkusze kalkulacyjne google dla firm mają dodatkowe zabezpieczenia i funkcje dla zespołów, pracujących przy jednym projekcie w arkuszach. Możemy wprowadzać i wyłączać dostęp do arkuszy innym osobom. Można też wyznaczać terminy wygaśnięcia dostępu.

W arkuszach firmowych są zawarte wszystkie narzędzia, potrzebne do analizowania, wizualizacji oraz rozpatrywania danych statystycznych. Dane można przetwarzać z różnych źródeł. Za pomocą Apps Script utworzymy makra do automatyzacji raportów, niestandardowych funkcji upraszczających obliczenia, seryjną korespondencję itp.

Zakresy nazywane – co to takiego?

Dla arkuszy kalkulacyjnych gogle tworzymy nazwy w tzw. zakresie nazwanym. Tutaj nazwa musi być krótsza niż 250 znaków, nie może mieć spacji oraz znaków interpunkcyjnych. Zakresy nazwane możemy dowolnie dodawać oraz usuwać lub edytować. Funkcja ta jest po to, by móc szybko dany arkusz odnaleźć.

Często Arkusz Google sam podpowiada nam nazwę pliku, z której możemy skorzystać, choć nie musimy. Własna kreatywna nazwa jest jak najbardziej do przyjęcia. Musi ona być unikalna, niepowtarzalna i nie może ona być taka jak przy adresowaniu komórki arkusza, którą nazywamy A1 lub B3.

Polskie znaki w zakresach nazwanych możemy stosować bez problemu. Gdy w arkuszach google zakres nazwany jest już przez nas utworzony, możemy go wykorzystać we własnych formułach i podawać jako argumenty wywoływanych funkcji.

Google udostępnia mini szkolenia

Jeżeli zaczynamy dopiero przygodę z arkuszami kalkulacyjnymi google, pomocne nam będą artykuły szkoleniowe udostępnione przez firmę Google:

  1. pomoc i szkolenia dotyczące Arkuszy Google,
  2. dokumenty google
  • przewodnik dla początkujących,
  • sztuczki i porady,
  1. kalendarz.

Autor tekstu:
Beata Goździk – autorka książki Bierz plecak i lecimy
(wyd. Psychoskok, Konin 2018),
lektorka audiobooków oraz copywriter.

Źródła: