Czym są płatności NFC?

Czym są płatności NFC?

11 lutego 2022 0 przez admin

Artykuł partnera.

Operacje finansowe z zastosowaniem komunikacji bliskiego zasięgu są dużym ułatwieniem dla klientów ze względu na szybkość realizacji. Chcąc zapłacić za zakupy w sklepie, wystarczy mieć przy sobie telefon komórkowy lub kartę płatniczą. Warto znać charakterystykę operacji NFC.

Opis technologii

Near-field communication stanowi wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard komunikacyjny o krótkim zasięgu. Dzięki niemu można bezprzewodowo wysyłać i odbierać dane na odległość, nieprzekraczającą 20 centymetrów. NFC zazwyczaj wykorzystuje się w telefonach komórkowych. Mechanizm działania opiera się na dwóch modułach. W trybie pasywnym inicjujące urządzenie wytwarza pole elektromagnetyczne, na które odpowiada akceptant, modulując je. Docelowy punkt pełni zatem funkcję transpondera. W trybie aktywnym oba urządzenia komunikują się, naprzemiennie generując swój sygnał. Pole elektromagnetyczne wyłączane jest przez smartfon w trakcie oczekiwania na dane. W trybie tym urządzania powinny być podłączone do stałego źródła zasilania.

Płatności

NFC umożliwia szybką realizację płatności w punktach stacjonarnych. Wystarczy mieć przy sobie kartę płatniczą lub telefon komórkowy. Nie trzeba przy tym wprowadzać PIN-u lub sześciocyfrowego kodu BLIK-a. Smartfon wystarczy bowiem zbliżyć do terminala, posiadającego odpowiedni czytnik. Płatności NFC są najczęściej wybieraną opcją przez posiadaczy kart płatniczych. W przypadku operacji z wykorzystaniem telefonu komórkowego nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na koncie bankowym. Wymagana jest bowiem biometryczna ochrona smartfonu. Chcąc dokonać płatności, trzeba odblokować swój telefon. Należy mieć również zainstalowaną bankową aplikację mobilną. W smartfonach, bazujących na Androidzie, kartę płatniczą podpina się do Google Pay. W przypadku urządzeń marki Apple wymagana jest natomiast aplikacja Apple Pay.

Operacje NFC, podobnie jak płatności online, wyróżnia szybkość oraz prostota obsługi. Warto zatem korzystać z tej funkcji, realizując zakupy w sklepach stacjonarnych.