Filmy o pieniądzach

Filmy o pieniądzach

28 czerwca 2018 0 przez admin

Duże pieniądze zawsze wywołują duże emocje. Gdy jednak osiągnęło się wszystkie szczyty, co dalej? Do zdobycia pozostaje już tylko cała władza, o ile nie jest już w rękach. Oto kilka propozycji o kasie za weekend.

Biznesmeni cyfrowi

Od pierwszego miliona liczy się już tylko dodawanie do niego kolejnych. Ale kariera zaczęła się jednak całkiem niewinnie.

The Social Network

Film z 2010 roku przedstawia całe powstanie Facebooka oraz perypetie jego twórcy. Gdy z pełnego kompleksów studenta staje się nadal pełnym kompleksów właścicielem portalu społecznościowego.  Fincher pokazuje go nie przez pryzmat wielkich idei jakie nim kierowały, ale z prespektywy jego własnych słabości i braku akceptacji wśród rówieśników, rodziny. Okazuje się, że aby piąć się na szczyt trzeba umieć deptać po innych.

21

Będąc na uczelni człowiek zazwyczaj nie uczy się, a studiuje. Jak to wygląda wiedzą tylko najwięksi bywalcy imprez, co nie śpią do rana, a trzeźwieją jak trzeba jechać do domu. Jednak są od tego wyjątki, które twierdzą, że przykładna nauka zaowocuje w przyszłości. Ben tak uważa, aż do czasu gdy zderza się z rzeczywistością wysokości 300 tysięcy czesnego na studia w Harvardzie. Na stypendium nie ma co liczyć, ale może je sobie przecież wypracować albo raczej wygrać. Bo czym są gry w karty dla geniusza matematycznego jak nie działaniami na liczbach?

Za milion dolarów

Sprzedaż i kupno jest jak hazard. Zysk uzależnia i kiedy wszystkie wskaźniki na rynkach światowych zapowiadają, że nastąpi krach, a nikt nic z tym nie robi.

Big Short

To nic innego jak brudna robota w sferze finansów. Całkiem inne spojrzenie na świat w przededniu kryzysu. I nie byłoby tu nic ciekawego do opowiadania gdyby nie dzika pogoń za mamoną. Świetnie uwikłani bohaterowie, którzy zdaja sobie sprawę z sytuacji w konflikt moralny do tego wielkie pieniądze i nie do końca jasny system funkcjonowania bankowości. A to wszystko okiem analityków, którzy jak nikt wiedzą co się święci. McKay świetnie pokazuje skomplikowany obraz przepływu kapitału oraz wpływ pochopnych decyzji w świecie fatamorgany.

Inside Job

Mówiąc o Big Short nie sposób pominąć wcześniejszej produkcji opowiadającej o wielkim kryzysie światowym. Film powstały w 2010 roku rozbiera na części pierwsze całą machinę gospodarczą. Większość nie zdaje sobie sprawy, że pogubiła ona swoje trybiki, a chwilowa hossa jest sztucznie pompowana. Po to tylko, aby zainteresowani mogli oskubać owieczki i odejść sobie w odpowiednim czasie. Reszta runie jak domek z kart. I tak się stało. Na kryzysie zyskują, ci co szybko potrafią odgadnąć co się święci i idą pod prąd.

Ciekawe propozycje fimów na weekend, gdzie można się zagłębić w fascynujący świat działania gospodarki oraz funkcjonowania finansów. Obojętnie czy zaczynamy mając do dyspozycji zgromadzony kapitał czy tylko własny umysł. Okazuje się, że w obu przypadkach można osiągnąć sukces.